Şimşek: Suudi Arabistan’a turist götürebiliriz

featured

Suudi Arabistan’ın İddialı Turizm Hedeflerine Türkiye’den Destek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Suudi Arabistan’ın turizm hedeflerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suudi Arabistan’ın iddialı turizm hedeflerinin gerçekleştirilmesi için Türkiye’nin yardımcı olabileceğini belirtti. Şimşek, “Oradaki tesislerin yapılmasına ve işletmesine katkıda bulunabiliriz. Oraya tur operatörlerimiz ile turist götürmeye de katkıda bulunabiliriz. Dolayısıyla Türkiye ile Suudi Arabistan’ın bu alanlarda işbirliği yapması hem bizim hem onların menfaatine” dedi.

Türkiye’nin Turizm Potansiyeli

Suudi Arabistan’ın çok iddialı turizm hedefleri bulunduğunu dile getiren Şimşek, “Türkiye, bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde yardımcı olabilir. Çünkü bizim mevsimler örtüşmüyor; onların turizm mevsimi kış, bizimki genelde yaz ve sonbahardır” diye konuştu.

Türkiye’nin İnşaat Sektöründeki Birikim

Şimşek, Türkiye’nin inşaat sektöründe çok muazzam birikimi olduğuna işaret ederek, “Oradaki tesislerin yapılmasına ve işletmesine katkıda bulunabiliriz. Oraya tur operatörlerimiz ile turist götürmeye de katkıda bulunabiliriz. Dolayısıyla Türkiye ile Suudi Arabistan’ın bu alanlarda işbirliği yapması hem bizim hem onların menfaatine. Tur operatörlerimiz yazın buraya nasıl turist getiriyorlarsa, para kazanarak, oraya da turist götürebilirler. Biz artık turizmde dünyada ilk 5’teyiz. Yani 2022’de turist sayısında 4. sıradaydık. Bizim 2023 rakamlarımız belli. Dünya rakamları belli olunca belki muhtemelen yine 3. veya 4. sırada olabiliriz. Dolayısıyla Türkiye’nin bu konuda çok ciddi birikimi var” dedi.

Hizmet İhracatında Güçlü Destek

Bakan Şimşek, Türkiye’nin hizmet ihracatını büyütmek istediklerini belirterek, “Hizmet ihracatına Maliye olarak çok güçlü destek veriyoruz. Yüzde 80 matrah indirimi sağladık. Yani diyelim ki Türkiye’den siz herhangi bir ülkeye belli alanlarda hizmet ihracatında bulunursanız fiilen ödeyeceğiniz vergi çok çok düşük düzeyde olacak. Yüzde 80 oranlı bir matrah indirimi var, o da önemli” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın İşbirliği Alanları

Bakan Şimşek ayrıca Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayinde Suudi Arabistan ile birlikte çalışabileceğini belirtti. İki ülkenin savunma sanayi ürünlerini yerlileştirme hedefine atıfta bulunan Şimşek, ortak üretim ve ortak tasarım alanında işbirliği yapabileceklerini söyledi. Ayrıca, iki ülkenin Afrika kıtasında da beraber işler yapabileceğini ifade etti.