Hıdırellez’in Roman Kültüründeki Yansıması: Kakava Şenlikleri İçin Edirne Hazırlanıyor

featured

Edirne, Renkli Kakava Şenliklerine Hazırlanıyor

‘Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu anı simgeleyen Hıdırellez’in Roman kültürüne yansıması olarak kutlanan Kakava için Edirne’de hazırlıklar başladı. Rengarenk kıyafet giyinen Çeribaşı Fikri Ocak’ın davul zurna eşliğinde herkesi Kakava’ya davet etmesinin ardından Roman vatandaşların yaşadığı mahallelerde de hareketli günler yaşanıyor. Kakava ateşinin yanacağı gün için hazırlıklarına başlayan Romanlar, evlerini temizleyip, boyuyor, şenlik kıyafetlerini hazırlıyor. Kakava’yı karşılamanın bolluk, bereket, sağlık ve huzur getireceğine inanan Romanlar, şenlik zamanını iple çekiyor.

Kakava Şenlikleri 4-5-6 Mayıs’ta

Kakava Şenlikleri 4-5-6 Mayıs tarihlerinde Tarihi Sarayiçi’nde gerçekleşecek. İlk gün konserlerin ardından 5 Mayıs’ta Kakava ateşi yakılacak ve 6 Mayıs sabaha karşı Tunca Nehri kenarında dilekler suya bırakılacak. Çeribaşı Fikri Ocak, “Kakava Şenlikleri’ni dört gözle bekliyoruz. O güne kadar güzel müziklerle eğleniyoruz, neşeli oluyoruz. Kakava mutluluk, bereket demektir” dedi.

Romanlar Gelecek Nesillere Kültür Mirasını Aktarmak İstiyor

Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı, Kakava’nın yaşatılması ve geleceğe aktarılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu etkinliğin yaşatılması, geleceğe aktarılması gerekir. Maalesef son zamanlarda bazı Romanların Kakava’ya iştirak etmediklerini görüyoruz. Bu kültürün sahipleri Romanlardır ama bu kültürü yaşatmak da bizim asli görevimizdir. Biz Kakava’yı çocuklarımıza gençlerimize kültür mirası olarak bırakarak bu kültürün yaşatılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Romanlar Geleneklerine Bağlılıkla Kutlamaya Devam Ediyor

Roman toplumunun Umurbey ve Menzilahir mahallelerindeki temsilcileri, Kakava’yı geleneklerine uygun bir şekilde kutlamaya devam ettiklerini ifade etti. Kakava’nın Roman kültüründeki önemine vurgu yaparak, 5 Mayıs’ta gerçekleşecek olan şenliklerde bir araya gelerek mutluluk, bereket ve sağlık dileklerinde bulunacaklarını belirttiler.