Alanya’da Keşfedilen Yeni Bitki Türü Bilim Dünyasını Heyecanlandırdı

featured

Bitki Tutkunu Ahmet Tıraş’ın Keşfi

Alanya’da yaşayan ve bitkiler üzerine amatör çalışmalar yapan Ahmet Tıraş, Söğüt Yaylası civarı dağlık alanda farklı olduğunu düşündüğü bir soğan türüne rastladı. Bitkiye ait detaylı fotoğrafları, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ile Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldırım’a ulaştırdı.

Ulusal ve Uluslararası Yayınlarla Tanıtıldı

Araştırmalar sonucunda bitkinin literatürde kaydının olmadığı belirlendi. Laboratuvar çalışmasının ardından hazırlanan bilimsel makale, uluslararası hakemli dergi Phytotaxa’da yayımlandı. Bitkiye Türkçe isim olarak ‘Alanya soğanı’ adı verildi. Bilimsel ismi keşfi yapan Ahmet Tıraş’a atıfla ‘Allium ahmet-tirasii Yıldırım’ oldu.

Türkiye’deki Soğan Türü Sayısı Arttı

Prof. Dr. Hasan Yıldırım, Alanya soğanının keşfi ile Türkiye’de bulunan endemik soğan sayısının 113’e, Türkiye’deki soğan türünün de 228’e yükseldiğini belirtti. Yıldırım, “Yurttaş bilgin dediğimiz kendilerini yetiştiren ve bilim insanları ile ortak çalışma yapan doğaseverler arttıkça ülkemiz doğası ve botanik bilimi adına çok önemli kazanımlar elde etmekteyiz. Halk ve bilim insanları arasında köprü görevi üstlenen yurttaş bilginlerin artması doğamızın korunmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır” ifadelerine yer verdi.