Haiti’de Yeni Başbakan Atandı: Fritz Belizaire

featured

Başkent Port-au-Prince’deki Ulusal Saray’da toplanan Başkanlık Geçiş Konseyi, eski Spor Bakanı Fritz Belizaire’yi ülkenin yeni başbakanı olarak atadı.

Yemin Törenine Başkanlık Geçiş Konseyi Üyeleri Katıldı

Belizaire’nin başbakanlığı için düzenlenen yemin törenine “Başkanlık Geçiş Konseyi”nin üyeleri katıldı.

Kapsamlı Toplantı Yapıldı

Yetkililerce yapılan açıklamada, ülkede kamu güvenliğinin yeniden tesis edilmesi için Başkanlık Geçiş Konseyi üyelerinin Ulusal Polis ve Silahlı Kuvvetlerin de katılımıyla kapsamlı toplantı yaptığı ifade edildi.

Seçimler İçin Son Tarih Belli Oldu

Ülkede yeni devlet başkanının halk tarafından seçilebilmesi için en geç 7 Şubat 2026’ya kadar seçimlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Haiti’nin Karşılaştığı Zorluklar

Amerika kıtasının en yoksul ülkelerinden Haiti, çetelerin neden olduğu şiddet sarmalı ve iktidar boşluğu nedeniyle ekonomik çöküşün eşiğinde bulunuyor. Uzun yıllardır siyasi, ekonomik ve güvenlik krizi gibi temel problemlerle boğuşan Haiti’de 11 milyonu aşan nüfus, kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya.

Haiti’nin 53 yaşındaki Devlet Başkanı Jovenel Moise, 7 Temmuz 2021’de silahlı kişilerce evine düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından ülkede devlet başkanlığı seçimleri “güvenlik krizi” nedeniyle düzenlenememişti.