Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby’den Gazze ve Netanyahu Açıklamaları

featured

John Kirby, Gazze’deki Son Durumu ve Netanyahu’nun Planını Değerlendirdi

‘Beyaz Saray’da dış politika konusundaki önemli isimlerden Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, çevrim içi düzenlediği basın brifinginde Gazze’deki son durumu ve Netanyahu’nun savaş sonrası planıyla ilgili haberleri değerlendirdi.

Netanyahu’nun Planıyla İlgili Çarpıcı Açıklamalar

Kirby, Gazze’de savaş sonrasına ilişkin Netanyahu’nun planının detaylarını kendilerinin değil İsrail hükümetinin bildiğini söyledi. Planla ilgili soruları İsrail’e yönlendiren Kirby, ABD’nin bu konudaki pozisyonunu tekrarlayarak Netanyahu’nun planıyla ilgili yorum yapmayı tercih etti.

“Planla ilgili haberleri gördük, bu planların detayları hakkında İsrail hükümetine yönlendirebilirim, ancak bizim kendi görüşlerimiz hakkında konuşabilirim” diyen Kirby, bu konudaki duruşlarının değişmediğini vurguladı. Hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin güven ve özgürlük içinde yaşama haklarının olduğunu kaydeden Kirby, “Çatışmalardan sonraki Gazze nasıl olursa olsun Filistinlilerin yeniden canlandırılmış Filistin Yönetimi aracılığıyla orada söz hakkı ve oylarının olması lazım. Gazze’nin daraltılmasını istemiyoruz, ayrıca Filistinlilerin Gazze’de zorla yerlerinden edilmesini de istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Refah’ta Olası Askeri Operasyon Uyarısı

İsrail yönetiminin kendilerine Refah’ta olası “askeri operasyon” konusunda şu ana dek bir plan sunmadığını ifade eden Kirby, Refah’ta güvenilir ve uygulanabilir plan olmadan sürecin başlamasının yıkıcı sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Yeni Yerleşimler konusunda ‘Hayal Kırıklığı’

Kirby, İsrail yönetiminin açıkladığı ve işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı yeni yerleşim yerleri inşasını öngören planı “hayal kırıklığıyla” karşıladıklarını ve bu yeni yerleşimlerin uluslararası hukuka da uygun olmadığını ifade etti. Kirby, uzun yıllardır ABD yönetimlerinin Batı Şeria’da yasa dışı yeni yerleşim yerlerine karşı olduğunu ve Biden yönetiminin de konuya bu şekilde baktığını dile getirdi.