Deniz Kenarında Yaşamanın Sağlığa Faydaları

featured

Avrupa’daki Araştırma Sonuçları

Avrupa’da gerçekleştirilen bir bilimsel araştırma, deniz kenarında yaşayan insanların karasal bölgelerde yaşayanlara göre daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu. Beşçika’da bulunan Flaman Denizcilik Enstitüsü, Ghent Üniversitesi ve Antwerp Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tarafından yürütülen çalışmada, deniz kenarında yaşayan bireylerin daha sağlıklı ve canlı olduğu belirlendi.

Araştırma Bulguları

Bilim insanları, deniz havasının insan sağlığına olumlu etkileri olduğunu daha önce de bildiklerini belirtti. Ancak bu yeni araştırma, deniz havası ile bağışıklık sistemi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gözler önüne serdi. Deniz suyunun bakteri ve küçük organizmalarla dolu olduğu ve bu sayede bağışıklık sisteminin güçlendiği vurgulandı.

Maarten De Rijke adlı bilim insanı, “Denizdeki dalgalar kırıldığında mikroskobik damlacıkların havaya karıştığını ve insanların bunları solumasıyla bağışıklık sisteminin aktive olduğunu” açıkladı. De Rijke, düzenli temasın diyabet, kanser ve iltihap gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Çalışma Yöntemi ve Sonuçlar

Araştırmada bilim insanları modifiye edilmiş insan böbrek hücrelerini deniz havasına maruz bıraktılar. İlk etapta hücrelerde bir reaksiyon olduğu gözlemlense de, etkinin boyutunun detaylı olarak incelenmesi gerektiği belirtildi. Bilim insanları, deniz havasının ciddi hastalıkları tedavi etmek için tek başına yeterli olmadığını ifade etti.