İstanbul’da AK Parti Yeşil Işıkları Yakıyor: İBB ve İlçe Belediyeleri İçin Yüzlerce Başvuru Yapıldı

featured

İstanbul’da Yerel Seçimlere Hazırlık

Megakent İstanbul’da, 2024’te yapılacak yerel seçimlere aylar kala siyasi partilere hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hem de ilçe belediyeleri için yüzlerce başvuru yapıldı. AK Parti adaylarının yıl sonuna kadar açıklanması bekleniyor.

Aday Adayları Heyecanla Bekliyor

Prosedürleri tamamlayarak başvurusu olumlu sonuçlanan aday adaylarının heyecanlı bekleyişi sürerken AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre, İstanbul’da İBB için 3 aday adayı başvuru yaptı. Kentin 37 ilçesinde ise toplam 248 aday adayı, başkan adaylığı için AK Parti’ye başvurdu. Fatih ve Beşiktaş ilçelerinde ise başvuru yapan aday adayı olmadı. AK Parti’den en fazla başvuru yapılan ilçe 20 aday adayı ile Bayrampaşa oldu.

Yüksek Talep Olan İlçeler

AK Parti’ye en çok başvuru yapılan ilçeler sırasıyla şunlardır:

  • Bayrampaşa: 20 aday adayı
  • Esenyurt: 19 aday adayı
  • Sultanbeyli: 18 aday adayı
  • Büyükçekmece: 13 aday adayı
  • Ataşehir: 12 aday adayı
  • Sancaktepe: 11 aday adayı
  • Küçükçekmece: 11 aday adayı

Diğer ilçeler de sırasıyla aday adayı sayılarıyla listeye devam ediyor.

Toplamda 1490 Aday

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Maliki Ejder Batur, yapılan açıklamada İstanbul’da toplamda 1450 meclis üyesi adayı, 39 ilçe belediye başkanı adayı ve 1 İBB başkanı adayı belirleyeceklerini söyledi. Başvuru yapan adaylar arasında daha önceki dönem bakanlar veya belediye başkanları bulunmuyor.

Aday Açıklamaları Yakında Yapılacak

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Batur, meclis üyesi aday adaylıklarının 5 Ocak 2024’e kadar alınmaya devam edileceğini ve büyükşehir belediye başkanı ile ilçe belediye başkanı adaylarının bu ay içinde açıklanacağını belirtti. Meclis üyeliklerinin belirlenmesi ise Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimine göre 20 Şubat’a kadar sürecek.

Hedef 25 Belediyenin Sayısını Artırmak

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Batur, partinin hedefinin İstanbul’da 25 belediyenin sayısını artırmak ve büyükşehir belediyesini tekrar kazanmak olduğunu ifade etti. Bu doğrultuda titiz ve detaylı bir çalışma yaptıklarını ve en doğru adayları belirlemek için çaba sarf ettiklerini vurguladı.