Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Kursları Başlıyor

featured

Yeni Müfredat Kademeli Olarak Uygulanacak

Yeni müfredat, 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde uygulanacak.

Öğretmenlere Yönelik Kapsamlı Eğitim Programı

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, alanında öğretim programı değişen tüm alan öğretmenlerine yönelik yeni müfredatın uygulanmasına ilişkin kapsamlı bir eğitim programı hazırladı.

40 Saatlik Eğitici Eğitimi Kursları

Öğretmenlere yönelik ilk eğitimler, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Eğitici Eğitimi Kursu” ile başlatıldı. Bu kapsamda, öncelikle 9 bini aşkın öğretmen, 40 saat sürecek eğitici eğitimi kursuna alınacak.

Mahalli Eğitimler ve Kurs Programları

Öğretmenlerin yeni müfredata yönelik eğitici eğitimi kursları, eğitim öğretim döneminin sona ereceği tarihe kadar tamamlanacak. Mahalli kurslar, mesleki çalışma döneminde yürütülecek.

Eğitim Yönetimi Kursları

Bakanlık, okul ve kurum yöneticilerine yönelik “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Eğitim Yönetimi Eğitici Eğitimi Kursu” planladı. Okul yöneticileri, toplam 94 bin 246 olan okul ve kurum yöneticisine mahallinde eğitim verecek.

Kurs İçeriği

Bakanlık tarafından düzenlenen 40 saatlik eğitici eğitimi kurslarında, yeni müfredatla ilgili detaylar, amaçlar, felsefe, hedeflenen öğrenci profili, temel ilkeler ve önemli konular ele alınacak. Ayrıca, beceriler, öğrenme çıktıları, süreç bileşenleri, öğrenme-öğretme yaşantıları, programlar arası bileşenler ve uygulama esasları kurslarda incelenecek.