Fransa Açık Tenis Turnuvası Başlıyor: Roland Garros’un Tarihi ve Rekorları

featured

Roland Garros 123. Kez Düzenleniyor

Fransa Açık, tenis sezonunun en önemli dört turnuvasından biri olan Roland Garros, 26 Mayıs-9 Haziran tarihlerinde 123. kez gerçekleşecek. Bu yılın ikinci grand slam turnuvası olan Fransa Açık’ın ana tablo maçları yarın başkent Paris’te başlayacak.

Nadal Zorlu Bir Mücadeleye Hazırlanıyor

Fransa Açık’ta 14 şampiyonlukla efsanevi bir isim olan Rafael Nadal, 37 yaşında olmasına rağmen turnuvada mücadele edecek. İlk turda 4 numaralı seribaşı Alman raket Alexander Zverev ile karşılaşacak olan dünya sıralamasında 276. sırada yer alan Nadal, form durumuna rağmen zorlu bir mücadeleye hazırlanıyor.

Djokovic ve Diğer Formda Tenisçiler

Geçen yılın şampiyonu Novak Djokovic’in yanı sıra dünya sıralamasında ilk 10’da yer alan diğer isimler de turnuvada mücadele edecek. Carlos Alcaraz, Alexander Zverev, Daniil Medvedev gibi formda tenisçiler, Roland Garros’ta şampiyonluk için yarışacaklar.

Kadınlarda Zirve Mücadelesi

Kadınlarda dünya 1 numarası Iga Swiatek, şampiyonluk için mücadele edecek. Son 2 yılın şampiyonu olan Polonyalı raket, üst üste 3. kez şampiyon olma hedefinde. Belaruslu Aryna Sabalenka ise şampiyonluğa ulaşarak dünya 2 numarası olarak başarısını sürdürmeye çalışacak.

Roland Garros’un Tarihi ve Rekorları

Fransa Açık, toprak kortta oynanan tek grand slam turnuvası olma özelliğini taşıyor. Turnuva, uluslararası katılıma izin verilen 1925 yılından itibaren birçok rekorun kırıldığı bir organizasyon olarak tarihe geçti. En fazla şampiyonluk yaşayan isimlerin Rafael Nadal ve Chris Evert olduğu turnuvada, birçok unutulmaz rekabet ve zafer yaşandı.