Yavaş Koşunun Sağlık Üzerindeki Etkileri

featured

Yavaş koşunun sağlık üzerindeki olumlu etkileri

Anglia Ruskin Üniversitesi’nde Dan Gordon’a Göre Yavaş Koşunun Faydaları

Yavaş Koşunun Fiziksel ve Psikolojik Yararları

Profesyonel Koşucuların Antrenman Yaklaşımı

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesi’nde kardiyorespiratuar egzersiz fizyolojisi doçenti olan Dan Gordon’a göre, yavaş koşu dinlenme halindeki kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve daha güçlü bir kalbi destekler. Yavaş koşmak kalbin gücünü ve pompalama kapasitesini artırır, metabolik düzeyde sağlığı güçlendirir, insülin direncini iyileştirir ve vücudun enerji için depolanmış yağı kullanmasını teşvik eder. Ayrıca, yavaş koşanların daha hızlı iyileşme ve aşırı kullanım yaralanmaları geçirme olasılıklarının daha düşük olduğu belirtilmektedir.

Psikolojik olarak da faydalı olan yavaş koşu, depresyonu ve kaygıyı azaltırken aynı zamanda sosyal teması arttırır. Gordon’a göre, yavaş koşu zorlu bir uzun mesafe yarışından daha az korkutucu olduğu için daha fazla insanın yapabileceği bir egzersiz şeklidir. Grup içinde yapılan egzersizin bireyleri fiziksel olarak daha formda tuttuğu da vurgulanmaktadır.

Araştırmalar, profesyonel koşucuların bile aerobik kapasitelerini geliştirmek için daha yavaş bir tempoda antrenman yaptığını göstermektedir. Bu yaklaşım, akciğerlere ve bacaklara oksijen akışını artırarak daha az eforla daha uzun ve hızlı koşabilmeyi sağlar.