Kanser ve Stres Arasındaki Bağlantı

featured

Tek Bir Travmatik Olayın Kanser Riskini Artırabileceği Belirlendi

Yapılan araştırmalara göre, tek bir travmatik olay bile, vücudun savunma sistemini zayıflatarak tümörlerin oluşması için mükemmel bir ortam yaratabilir. Acı bir boşanma, aileden birinin ölümü veya ciddi bir yaralanma, hayatınızın geri kalanında strese nasıl tepki vereceğinizi olumsuz etkileyebilir ve potansiyel olarak kanser riskinizi artırabilir.

Travmatik Olayların Kanser Riskini Arttırdığı İspatlandı

2019 yılında 54.000’den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, travmatik bir olay yaşayan ve post travmatik stres semptomları (PTSD) gösteren kadınların, travmatize olmayan kadınlara göre yumurtalık kanseri geliştirme riskleri iki kat daha fazlaydı. 2022 yılında 278 hasta üzerinde yapılan başka bir araştırma ise, baş, boyun ve pankreas kanseri teşhisi konulan hastaların çoğunun, kanser olduktan sonraki beş yıl içinde farklı, büyük ve stresli bir olayla başa çıkmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Stres ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantı Daha Güçlü

Konuyla ilgili olarak Dr. Andrea Lynne Roberts, stresli olayların sağlığınızı etkileyebileceği ve bir dizi tıbbi rahatsızlık geliştirme olasılığınızı artırabileceği doğrultusunda uyarılarda bulundu. Dr. Roberts, “Eğer yüksek stres seviyeniz varsa, kanserin endişelenmeniz gereken bir şey olmadığını düşünüyorum” dedi. Stres ve kalp hastalığı arasındaki bağlantının, kanserle olan bağlantıdan çok daha güçlü olduğuna dikkat çekti.

Bilim insanları, onlarca yıldır kanser ve stres arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam ediyor. MD Anderson’daki Bütünsel Tıp Programı Direktörü Dr. Lorenzo Cohen, stresin vücudunuzu kansere karşı daha misafirperver hale getirdiğini belirterek, vücudunuzun kansere ve diğer hastalıklara karşı doğal savunmasını zayıflattığını vurguladı.