Bakan Koca Sigara Bırakma Kampanyasını Duyurdu

featured

Bakan Koca, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde Sigara Bırakma Kampanyası Başlattı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla sigara bırakma konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sigara bırakma polikliniklerinin sayısının 467’ye yükseldiğini ve bu sayının 2009’da 62 olduğunu belirtti.

Yıl Sonu Hedefi 500 Poliklinik!

Bakan Koca, sigaranın sağlıkta en önemli sorunlar arasında yer aldığını vurgulayarak, sigara bırakma polikliniklerinde bugüne kadar 3 milyon 621 bin 761 muayene yapıldığını ve iyi sonuçlar alındığını ifade etti. Bakan Koca, yıl sonu için hedeflerinin 500 poliklinik olduğunu belirterek, sigarayı bırakmak isteyenleri bu polikliniklere başvurmaya davet etti.

Sigara Bırakmanın Önemi

Bakan Koca, sigarayı bırakmanın düşündüğünüzden daha kolay olabileceğini ve bu konuda destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Sigara kullanımının akciğer sağlığını olumsuz etkilediğini ve bu nedenle sigarayı bırakmanın önemine dikkat çekti. Hekimlerin sigara kullanımını sorgulamalarının önemine vurgu yapan Bakan Koca, sigarayı bırakma polikliniklerine başvurmanın ilk adımı atmak için önemli olduğunu belirtti.