ABD’de Yapılan Araştırmaya Göre Multivitamin Almanın Uzun Ömür Üzerinde Etkisi Yok

featured

Araştırma Sonuçlarına Göre Multivitamin Kullanımı ve Uzun Ömür İlişkisi

ABD’de yaklaşık 400 bin sağlıklı yetişkinin katıldığı araştırmaya göre, düzenli olarak takviye almanın insanların daha uzun yaşaması üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı bulundu.

Multivitamin Kullanımının Ölüm Riskiyle İlişkisi

Araştırma, günlük multivitamin kullanımının %4 daha yüksek ölüm riskiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu. Katılımcılar 20 yıldan fazla bir süre boyunca takip edildi ve 1993-2001 ile 1998-2004 yılları arasındaki multivitamin kullanımları incelendi.

Araştırmanın Katılımcı Profili ve Sonuçları

Araştırmadaki katılımcılar arasında yaş ortalaması 61 olan, kanser veya başka bir kronik hastalık geçmişi olmayan bireyler yer aldı. 27 yıla varan takip periyodu boyunca yaklaşık 164.762 kişinin öldüğü tespit edildi.

Multivitamin Kullananların Profili ve Sonuçları

Araştırmacılar, eğitim düzeyi, sigara içme durumu, vücut kitle indeksi, medeni durum, alkol ve kahve tüketimi gibi faktörleri de değerlendirdi. Multivitamin kullanan bireylerde bireysel takviyeleri kullanma olasılığının daha yüksek, VKİ’lerinin daha düşük ve beslenme kalitelerinin daha iyi olduğu belirlendi.

Vitamin Takviyelerinin Diğer Etkileri

Araştırma, uzun ömür açısından multivitamin almanın herhangi bir fayda sağlamadığını gösterse de, vitaminlerin bilişsel bozulmayı yavaşlatabileceği yönünde bulgular da vardır. Diğer araştırmalar ise plasebo etkisi olarak değerlendirilebilecek şekilde insanların kendilerini daha sağlıklı hissetmelerine yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.