Çin’deki Yeni Keşfedilen Mağara Balığı Türü: Guiyang Bıyıklı Altın Çizgili

featured

Yeni Keşfedilen Mağara Balığı Türü: Sinocyclocheilus Guiyang

Araştırmacılar, Çin’deki Wujiang Nehri’nin yer altı akıntılarının derinliklerinde yaşayan yeni bir mağara balığı türünü duyurdu. Bu balık, gözleri derisinin altında siyah noktalar gibi görünüyor ve kör. Araştırma ekibi, **”evrimsel çalışmalar için istisnai cevaplar”** sunabileceğini belirtti ve canlıya Guiyang Bıyıklı Altın Çizgili adını verdi.

Keşfedilen Tür ve Wujiang Nehri

Guizhou’nun güneyindeki Pearl Nehri Havzasında yaşayan 66 kadar Sinocyclocheilus balık türü bulunurken, Guizhou’nun Yangtze Nehri Havzasında ve yerel Wujiang Nehri kolunda yalnızca altı tür tespit edildi. Araştırmacılar, Wujiang Nehri’nin geniş sualtı mağaralarında henüz keşfedilmemiş pek çok balık türü olabileceğini düşünüyor.

Bilimsel Değerlendirme ve Fiziksel Özellikler

Guiyang mağara balığı, yaklaşık 12 cm uzunluğa kadar büyüyebiliyor. Araştırmacılar, Sinocyclocheilus türlerinde uzun bıyıkların yaygın olduğunu ve bu bıyıkların su akışını daha iyi tespit ettiğini belirtti. Bu uzun bıyıklar, kalıcı karanlık ve yiyecek kıtlığı bulunan yeraltı su sistemlerinde yiyecek aramaya yardımcı oluyor. Ancak, Guiyang mağara balığının neden bu uzun bıyıklarla evrimleşmediği veya diğer mağara balığı kuzenlerinde görülen kafasında “boynuz benzeri” bir yapıya sahip olmadığı hala bilinmiyor.