Onaylı Randevu Sistemi İle İlgili 10 Soru ve Yanıtları

featured

1- Onaylı Randevu Sistemi Nedir ve Ne Zaman Uygulamaya Girecek?

Onaylı Randevu Sistemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını sağlayacak. Uygulama, 13 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

2- Randevu Alan Kişilerin Onay Verme Zorunluluğu Var Mı?

Randevu tarihinden bir gün önce, akşam saat 20.00’ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, “www.mhrs.gov.tr” internet sitesi, mobil uygulama ve “ALO 182” çağrı merkezi üzerinden verilebilecek.

3- Onay Verilen Randevular İptal Edilebilecek Mi?

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00’ye kadar “www.mhrs.gov.tr” internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

4- Onaylamayan Kişilere İlişkin Süreç Nasıl İşleyecek?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek.

5- Onaylanan Randevuya Gitmeme Durumunda Kısıtlama Olacak Mı?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Ancak bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

6- Randevu Onayı Almayan veya İptal Etmeyenler Ne Yapacak?

Herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00’de otomatik olarak iptal edilecek. Kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

7- Tüm Randevular İçin Onay Zorunlu Mu?

Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak, ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış sayılacak.

8- Kimler Onaylı Randevu Sisteminden Muaf Tutulacak?

65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları, onaylı randevu sistemindeki uygulamadan muaf tutulacak. Bu grup, her zaman randevu alabilecek.

9- Randevuya Gitmeyi Engelleyen Durumda Ne Yapılacak?

Randevu, onaylansa da iptal edilebilecek. İptal edilmeyen ve randevuya gitmeyenlerin aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak.

10- Onay İşlemi Yapmayan Kişilerin Randevuları Nasıl İşlenecek?

Onay işlemi gerçekleştirmeyen kişilerin randevuları otomatik olarak iptal edilecek ve boşalan randevular, öncelikli olarak talepte bulunan kişilere verilecek. Saat 20.00’den sonra randevu alınabilecek.