Ölüdeniz’de Yamaç Paraşütü: Çinli Turistlerin Yoğun İlgisi

featured

Ölüdeniz’de Yamaç Paraşütü Tutkusu

Ölüdeniz Mahallesi’ndeki 1965 rakımlı Babadağ, dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösteriliyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan bölge, heyecan dolu anlar sunuyor. Yamaç paraşütçüleri, Ölüdeniz’in muhteşem manzarasını kuşbakışı izleme fırsatını yaşarken, pilotların akrobasi hareketleri adrenalin tutkunlarına farklı bir deneyim sunuyor.

Çinli Turistlerin Geri Dönüşü

Kovid-19 salgınının etkisiyle zor günler geçiren bölge, Çinli turistlerin tekrar ilgisini çekmeye başladı. Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilotları Kooperatifi Başkanı Tolga Yıldırım’a göre, geçen yıl 140 bin ticari ve 80 bin solo uçuş gerçekleşti. Salgın öncesi müşteri profili çoğunlukla Çinli ve Koreli turistlerden oluşuyordu. Ancak salgın sonrası Çinli turistlerin geri dönüşüyle bölgede hareketlilik yaşanmaya başlandı.

Çinli Turistlerin Katkısı

Bu yıl yaklaşık 34 bin yamaç paraşütü uçuşunun yüzde 40’ı Çinli turistler tarafından gerçekleştirildi. Yıldırım, hedeflerinin bu sayıyı artırarak ticari uçuş sayısını 180 bine çıkarmak olduğunu belirtiyor. Çinli turistlerin bölgeyi kış döneminde de tercih etmesi, turizmi 12 aya yaymaya yardımcı oluyor.

Memnun Turist Yorumları

İlk kez yamaç paraşütü deneyimi yaşayan Çinli turistlerden Zoey Zheng, deneyimin güzel ve güvenli olduğunu belirtirken, Ellie Jiang ise manzarayı hiçbir yerde görmediğini vurgulayarak, güvenli ve keyifli bir uçuş deneyimi yaşadığını ifade etti.