ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü: Deniz Sularındaki Sıcaklıklar Artmaya Devam Ediyor

featured

Dünya Genelinde Deniz Sularındaki Sıcaklık Rekorları Kırılıyor

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, dünyanın çeşitli bölgelerinde deniz suyu sıcaklıklarındaki artışın devam ettiğini belirtti. Salihoğlu, son 12 ayda dünyada rekorların kırıldığını hatta 12 ay üst üste en yüksek deniz suyu sıcaklıklarının gözlemlendiği bir yıl yaşandığını ifade etti. Geçmiş 12 ayda görülen durumun daha önce hiç karşılaşılmamış bir durum olduğunu vurgulayan Salihoğlu, “Global seviyede en yüksek sıcaklıklar gözlemlendi” dedi.

Son Haftalarda Sıcaklıklarda Ciddi Artışlar Gözlemleniyor

Prof. Dr. Barış Salihoğlu, global gelişmelerin Akdeniz’i de etkilediğini belirterek, kış aylarında Mersin ve İskenderun körfezlerinde normalin üzerinde sıcaklık artışları yaşandığını aktardı. Salihoğlu, son haftalarda sıcaklıklarda ciddi artışlar gözlendiğini ve mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirtti. Bu durumun denizleri ve ekosistemi olumsuz etkilediğini ifade etti.

Biyoçeşitlilikteki Değişimler Gözlemleniyor

Prof. Dr. Salihoğlu, Mersin ve İskenderun körfezlerindeki değişimleri yakından takip ettiklerini belirterek, denizlerdeki biyoçeşitlilikte önemli değişimlerin olduğunu söyledi. Sıcaklık artışının denizlerdeki yaşamı mikroskobik seviyeden foklara kadar etkilediğini belirten Salihoğlu, özellikle fitoplankton ve deniz bitkilerinde ciddi değişimlerin yaşandığını, bu durumun ekosistem üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu açıkladı.