Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Deniz Kaplumbağaları Uyarısı

featured

Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, Deniz Kaplumbağalarının Beslenme Durumu Hakkında Uyardı

Prof. Dr. Deniz Ayas, nesli koruma altındaki deniz kaplumbağalarının beslenmemesi konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kentteki balıkçı tekneleri ve küçük ölçekli balıkçıların atıklarının deniz kaplumbağaları tarafından tüketilerek sayılarının arttığını belirtti.

“Sayıları Günden Güne Artıyor”

Prof. Dr. Ayas, “Kentimiz balıkçı tekneleri ve küçük ölçekli balıkçıların yoğun olduğu bir yer. Buralardan atılan ürün ve ıskartalar deniz kaplumbağaları tarafından tüketiliyor. Bu durum, deniz kaplumbağalarının insanlara bağımlı hale gelmesine neden olur. Sonuç olarak deniz kaplumbağalarının zorunlu göç gibi davranışlarından vazgeçtikleri, kışı bu bölgede geçirerek sayılarının arttığını tespit ettik” ifadelerini kullandı.

“Koruma Çalışmalarına Zarar Veriyor”

Deniz kaplumbağalarının beslenmek için teknelerin etrafında dolaşmasının onları çarpma ve oltalara takılma riskiyle karşı karşıya bıraktığını vurgulayan Prof. Dr. Ayas, “Bu bölgede bilinçsiz besleme faaliyetlerinin yapılmasının engellenmesi gerektiğini belirttik. Bu durumun koruma çalışmalarına zarar verebileceğini aktardık. Eğer deniz kaplumbağalarını beslemezsek, kışlama göçüne yönelecekler ve doğal beslenme alanlarına geri dönecekler” şeklinde konuştu.