Kahta Kalesi, Tarih ve Doğa İzlerini 2022’de Misafirlerini Ağırlıyor

featured

Kahta Kalesi’nin Tarihi ve Restorasyonu

Kahta Kalesi, Nemrut Dağı tur güzergahında bulunan ve Kommagene Krallığı döneminde inşa edilmiş önemli bir tarihi yapıdır. 2005 yılında güvenlik nedeniyle ziyarete kapatılan kale, 2022 yılında üç etapta gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Ağustos 2022’de tekrar ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Deprem Sonrası Kapatılma ve Yeniden Açılma

Ancak, 6 Şubat 2023’teki depremler sonucunda kalede hasar meydana gelmesi nedeniyle tarihi alan yeniden ziyarete kapatıldı. Yapılan restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ardından, Kahta Kalesi tekrar ziyarete açılarak yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya başladı.

Kalede Yapılan Çalışmalar ve Yenilikler

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, deprem sonrasında 8 ay süren çalışmaların ardından kaleyi tekrar ziyarete açtıklarını belirtti. Alkan, kalede savunma alanı, zindan, mescit ve özellikle iç kısımda çevre düzeniyle birlikte cam terasın yapıldığını vurgulayarak, bu cam terasın müthiş bir doğa güzelliği sunduğunu ifade etti.

Ziyaretçilerin Memnuniyeti ve Davet

Müze Müdürü Alkan, yerli ve yabancı turistleri bu eşsiz güzelliği görmeye davet ederek, ziyaretçilerin kaleyi ziyaret ettikten sonra çok memnun ayrıldığını belirtti. Motosikletle Güneydoğu turuna çıkan Ahmet Salih Karağıcıoğlu da bu eşsiz yapıyı ziyaret ettikten sonra hayran kaldığını ifade ederek, Kahta Kalesi’nin tarihi ve doğal güzelliklerini öven sözler sarfetti.