Harvey Weinstein’ın Mahkeme Kararı Bozuldu: MeToo Hareketi Yeniden Güçleniyor

featured

“Hiçbir Yere Gitmiyoruz” – Tarana Burke

Film endüstrisinin birçok kadın yıldızına cinsel saldırıda bulunduğu ortaya çıkan ve hüküm giyen ünlü film yapımcısı Harvey Weinstein’ın 2020’deki mahkûmiyeti, perşembe günü New York mahkemesince bozuldu. Bu kararın ardından, ‘MeToo’ hareketinin kurucusu Tarana Burke hareketi tekrar canlandıracağına dair açıklamalarda bulundu.

Tarana Burke, “New York Temyiz Mahkemesi’nin kararı bizi hayal kırıklığına uğratmış olsa da yılmış değiliz. Cinsel saldırıdan kurtulanlar için örgütlenerek ve savunuculuk yaparak bu hareketi inşa etmeye devam edeceğiz. Kurtulanları savunmak demek kurban merkezli yaklaşımlara öncelik vermek ve failleri nüfuzları veya paraya erişimleri ne olursa olsun sorumlu tutmak anlamına gelir. Bu davadan kurtulanlarla dayanışma içindeyiz, sonuç ne olursa olsun nihayetinde biz kazanacağız. Cinsel şiddeti sona erdirme hareketinin (MeToo) aktif, hazır ve hiçbir yere gitmeyen bir hareket olduğuna dair sarsılmaz bir taahhüdümüz var” dedi.

MeToo Hareketi ve Etkileri

MeToo hareketi, Weinstein suçlamalarıyla başlamış ve daha sonra birçok benzer olayda kurbanlar, sosyal medya üzerinden yaşadıkları cinsel saldırı deneyimlerini paylaşarak destek bulmuşlardı. Hareket, eski İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’in futbolcu Jenni Hermoso’yu dudağından öperek taciz etmesi sonrası “Se Acabo” (Bitti) hareketine dönüşmüştü.