Güzelcehisar Lav Sütunları: Bartın’ın Doğal Harikası

featured

Güzelcehisar Köyü’nde Eşsiz Bir Görüntü

Bartın’a 17 kilometre uzaklıktaki Güzelcehisar köyünde bulunan lav sütunları, Türkiye’nin 112. tabiat anıtı olarak 2011 yılında ilan edildi.

Farklılık ve Benzersizlik

Dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya’da bulunan lav sütunlarının yanı sıra Bartın’ın Güzelcehisar sahilindeki lav sütunları hem yatay hem de dikey uzanışlarıyla farklılık gösteriyor.

Doğanın Uyumu: Deniz ve Ormanla Bütünleşen Manzara

Yemyeşil orman örtüsüyle bütünleşen deniz manzarasıyla lav sütunları, beşgen ve altıgen şeklinde eşsiz oluşumlar sergiliyor.

Turizme Açılan Kapı: Ziyaretçi Sayısında Artış

Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi kapsamında yapılan çalışmalar, lav sütunlarını ziyaretçiler için daha erişilebilir hale getirdi. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla bölgede turizm hareketliliğinde belirgin bir artış yaşandı.

Milyonlarca Ziyaretçi

Geçen yıl 650 bin kişi tarafından ziyaret edilen lav sütunları, 7 yılda yaklaşık 1 milyon kişiyi ağırladı. Özellikle fotoğraf çekimleri için tercih edilen bu doğal güzellik, turistlerin de ilgisini çekiyor.

Ziyaretçilerin Tavsiyeleri

Ziyaretçiler, Güzelcehisar Lav Sütunları’nı görmek için uzun yolculuklar yaparak buranın doğal güzelliğini keşfetmeye geliyor. Ankara’dan gelen İsmail Yener ve Sakarya’dan gelen Belgin Korkmaz gibi ziyaretçiler, lav sütunlarının eşsiz manzarası ve doğal yapısını keşfetmenin keyfini çıkarıyor.