Engin Altan Düzyatan Filmi “Dünya Varmış”ın Setinde İsrail Saldırılarına Tepki Gösterdi

featured

Engin Altan Düzyatan Filmin Setinde İsrail’e Tepki Gösterdi

Engin Altan Düzyatan, Sarp Bozkurt, Melisa Şenolsun, Altın Portakal ödüllü Ali Adnan Özgür ile post-apokaliptik ögeler taşıyan macera ve komedi filmi “Dünya Varmış“ın başrollerini paylaşıyor. Çekimleri devam eden filmin Bodrum’daki setinde açıklamalarda bulunan Düzyatan, İsrail’in saldırılarına tepki gösterdi.

Düzyatan: “Sanatın Duruşu Bu Şekilde Olmalıdır”

Düzyatan, Cannes Film Festivali’nde bazı ünlü isimlerin Filistinli insanların öldürülmesine tepki göstermesine atıfta bulunarak, “Sanat protest olmak zorundadır bir şekilde ve aslında her zaman yanlışın karşısında olmalıdır.” dedi. Sanatın görevinin insana iyiyi, güzeli, doğruyu göstermek olduğunu belirten Düzyatan, “Filistin’de, Gazze’de olanlar çok açık. Bütün dünyanın gözü önünde oluyor ve maalesef dünya buna sessiz kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Cate Blanchett’ın Cesur Hareketine Vurgu

Engin Altan Düzyatan, Gazze’de yaşanan dramın altını çizerek, sanatçıların bu tür konulara dikkat çekmesi gerektiğini belirtti. Özellikle Cate Blanchett‘in Cannes Film Festivali’nde Filistin’e destek veren bir elbiseyle çıkmasıyla ilgili olarak “Gerçekten helal olsun dememek mümkün değil. Çok çok güzel bir örnekti. Çok da cesur bir hareket.” yorumunda bulundu.

Cate Blanchett, Cannes Film Festivali’nde “The Apprentince” filminin galasında giydiği elbiseyle Filistin’e destek vermişti.