Bonhams Müzayede Evinde Tarihi Eserler Rekora Koşuyor

featured

Fatih Sultan Mehmet’in Portresiyle Dikkat Çeken Madalyon

Bonhams Müzayede Evi, İslam ve Hint Sanatı Direktörü Oliver White’ın önderliğinde düzenlenen müzayedede 1,5-2 milyon sterlinlik (61 ila 81 milyar liralık) tahmini satış bedeliyle dikkat çeken bir madalyon satışa sunuldu. Fatih Sultan Mehmet’in portresinin bulunduğu bu madalyon, müzayedede en çok ilgi gören eserlerden biri olarak öne çıkıyor.

Madalyonun Önemi ve Detayları

Müzayede evinde özel bir şekilde sergilenen madalyonun, Rönesans döneminde İtalya’da yapıldığı düşünülüyor. Madalyonun 1450 yılına tarihlendiğini belirten White, madalyonun çevresindeki yazılardan gençlik yıllarında yapıldığına dair ipuçları aldıklarını ifade etti. Madalyonun üzerindeki detaylar incelendiğinde Fatih Sultan Mehmet’in “Magnus Princep (Büyük Prens)” olarak tasvir edildiği görülüyor.

Osmanlı Dönemine Ait Diğer Eserler

Müzayededeki diğer eserler arasında Osmanlı dönemine ait kılıçlar, çiniler, fermanlar ve bir yay da yer alıyor. Ayrıca, Mohammed Khalil koleksiyonuna ait İslam dünyasının tarihi silahları ve askeri kıyafetleri de satışa sunulacak. Altın yaldızla Ayetel Kürsi yazılı Osmanlı kılıcı, 17. yüzyıla tarihlenen gümüş kabza ve 16. yüzyılda yapılan keskin kısmıyla dikkat çekiyor.