Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Türksat 6A Uydu 8 Temmuz’da Uzaya Gönderilecek

featured

Uydu SpaceX Falcon 9 Roketiyle Uzaya Fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun uzaya gönderileceği tarihi açıkladı. Uraloğlu, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle Türksat 6A uydusunu ABD’den uzaya fırlatacağını belirtti.

İlk Sinyal Önemli Bir Adım Olacak

Uydunun fırlatılmasının ardından Türksat 6A’nın roketten ayrılmasının yaklaşık yarım saat süreceğini vurgulayan Uraloğlu, ilk sinyalin alınmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Uydu, Türkiye saatiyle 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece ABD yerel saatiyle 17.20’de uzaya gönderilecek.

Türksat 6A’nın Özellikleri ve Hedefleri

Türksat 6A’nın 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacağını belirten Uraloğlu, uydunun Türkiye’nin uydu kapasitesini artıracağını ve Hindistan, Tayland, Malezya, Endonezya gibi ülkeleri de kapsayacağını ifade etti. Uydunun 8,4 kilovat güce sahip olduğu ve TV yayıncılığından haberleşme hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet vereceği bilgisini paylaştı.

Yerli İmece İle Milli Markanın Yolu Açılıyor

Türksat 6A’nın Türkiye’nin uzay alanındaki personel gücünü artırarak yerli ve milli bir proje olduğunu vurgulayan Uraloğlu, projede yer alan kurum ve şirketlerin küresel deneyim kazandığına dikkat çekti. Bu projeyle Türkiye’nin kendi haberleşme uydularını üreterek dünya pazarında da yer edineceğini belirtti.