Propazar İtfaiyeci Ekipmanları ve  İtfaiyeci Malzemeleri

featured

Yangın çıkan alanlarda hem orada bulunan insanları hem de itfaiyecileri tehdit eden çok çeşitli ve tehlikeli durumlar yaşanır. İtfaiyeci mesleğinin stresli olmasının nedenlerinin başında bu tehlikeler gelir. Tehlikeli operasyonlarda ilk müdahale eden kişiler itfaiyeciler olduğundan, itfaiyeci malzemeleri büyük önem taşır. İtfaiyeci ekipmanları yangın esnasında yaralanmalara ve can kayıplarına engel olur. İtfaiyecilerin kullanması için üretilen tüm ekipman ve malzemeler ateşe karşı dayanıklı olup, birinci sınıf kalitede malzemelerden üretilmiştir. Yangın esnasında itfaiyeci kıyafeti haricinde kullanılan malzemeler, yangın cinsine ve yağının boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Öyle ki elektrik yangınları ve kimyasal kaynaklı yangınlarda kullanılan ekipmanlar, yalıtkan ve alüminize malzemelerde üretilmiş olup tam koruma sağlarlar.

İtfaiyeci Ekipmanları Nelerdir?

İtfaiyeciler yapmış oldukları işin tehlike durumlarından dolayı, sağlık ve güvenliklerini koruma altına almak için itfaiyeci ekipmanları kullanımına ihtiyaç duyarlar. İtfaiyeci ekipmanları kişilerin can güvenliğini sağlayan, birçok riske karşı koruma gösteren ürünlerdir. İtfaiyeci ekipmanları takılan veya tutulan olmak üzere kullanım amaçlarına bağlı olarak çok çeşitlilerdir. İtfaiyeci ekipmanları kişisel donanım parçaları itfaiyeci elbisesi, itfaiyeci kask başlık, itfaiyeci eldiveni, itfaiyeci çizmeleri, gaz maskeleri ve hava teneffüs cihazları, yangın battaniyeleri, itfaiyeci teçhizatları, fener ve taşıma çantaları, termal kameralar olarak sıralanabilir. İtfaiyeci ekipmanlarının alımında kalite büyük önem taşır. Bu neden ile bu ekipmanların alımında seçici ve özenli davranmak gerekir.

İtfaiyeci Malzemeleri Nasıl Seçilmeli?

İş güvenliğinin sağlanması açısından kullanılan tüm güvenlik malzemelerinde olduğu gibi itfaiyeci malzemeleri seçiminde de dikkatli olmak gerekir. İtfaiyeciler doğrudan ateş ile mücadele verdiklerinden, kullanmış oldukları malzemelerin ateşe karşı tam koruma sağlamaları gerekir. Bu neden ile itfaiyeci malzemeleri alımlarında ham maddesi birinci kalite olan ürünlere, uzun ömürlü kullanımlara dayanıklı olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca itfaiyeci malzeme seçiminde yangının çıkmış olduğu alanlara göre de karar verilebilir. İtfaiyeci malzemeleri üretici firmaları oldukça fazla olduğundan hedef aynı olsa da tasarımsal yapı bakımından farklılık gösterebilir. İtfaiyeci malzemesi alırken bağlı bulunan kurumun renkleri ile uyum sağlaması göz önünde bulundurulmalıdır. Sitemizden ayrıntılı hizmet alabilirsiniz.