Mekke’de Hacı Adaylarının İbadet Deneyimi

featured

Hacı Adaylarının İbadet Ritüelleri

‘Mekke’de hacı adayları Kurban Bayramı’na sayılı günler kala günlerini, umre yaparak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, tavaf yaparak ve kutsal yerleri ziyaret ederek geçiriyor. Bazı hacı adaylarının yakınlarını görüntülü arayarak veya sosyal medya hesaplarından canlı yayın açarak tavaf yapmaları dikkati çekiyor.

Hac İbadetinin Önemi

Medine İrşad Fetva Koordinatörü Mustafa Bilgiç, haccı baştan sona önemli bir ibadet olarak nitelendiriyor. Hacda Allah’ın Kur’an’da, Hazreti Muhammed’in hadislerinde buyurduklarının hareketlerle ifadelerinin gerçekleştiğini vurguluyor. Bilgiç, “Hac ibadetlerinde bazı kardeşlerimiz özellikle Ravza’da ve Kabe’yi tavaf ederken cep telefonlarını kullanarak ölçüyü kaçırabiliyor. Çünkü Kabe’yi tavaf ederken tıpkı namazdaymış gibi ibadet halindeyiz. İbadet halindeyken memleketimizdeki sevdiklerimizi kendi ibadetimize şahit kılmak yerine oradaki hareketlerimizi imanımıza şahit kılalım.”

Ruhani Değerlere Vurgu

Bilgiç, hacı adaylarının tavaf sırasında görüntülü konuşmaması, sosyal medyadan canlı yayın yapmaması gerektiğini belirtiyor. Tavaf sırasında ve ziyaretlerde dua okunmasının daha doğru olduğunu dile getiriyor. “Haccın ruhunu zedeleyecek işlerden kaçınmak gerekiyor. Ravza’yı ve Kabe’yi fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir. Hac ibadetinin sadece hareketlerden ibaret olduğunu zannedip arkasındaki anlamı anlamadığınızda gidip-gelenlerden olursunuz, asıl olan olup-gelmektir.”