Marmara Adası’ndan Hareket Eden Batan Batuhan A Adlı Kargo Gemisi Hakkında Soruşturma Sonuçlandı

featured

Batış Nedeni ve Soruşturma Detayları

Marmara Adası’ndan 14 Şubat akşamı hareket eden ve yardım sinyali gönderdikten 5 saat sonra 15 Şubat’ta batan Batuhan A adlı kargo gemisine ilişkin yapılan soruşturma sonuçlandı.

Bilirkişi Raporu Detayları

Soruşturma kapsamında geminin batmasına ilişkin bilirkişi olarak görevlendirilen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde görevli öğretim üyesi, incelemelerini tamamlayarak 25 sayfalık rapor hazırladı. Raporda geminin teknik analizlerine, denetim incelemelerine, su altı görüntülerine, liman kayıtlarına ve beyanlara yer verildi.

Asli Kusur ve Sorumluluklar

Bilirkişi raporuna göre, geminin kaptanı ve donatanı asli kusurlu olarak belirlendi. Geminin ambarlarının sızdırmazlığının sağlanmaması, sızıntının fark edilip tedbir alınmaması ve diğer emniyet önlemlerinin yeterince alınmaması nedeniyle kazanın temel nedeni olarak belirlendi.

Mürettebatın Durumu

Mürettebatın gemi batarken can kurtarma ekipmanlarını kullanmadığı ve gemiden ayrılmaya yönelik girişimde bulunmadığı raporda yer aldı. Kaptan ve donatanın, gemi batma tehlikesine rağmen gerekli tedbirleri almadığı belirtildi.

Cansız Bedenlere Ulaşılması

13 kişilik mürettebatın 5 kişisinin cansız bedenlerine ulaşıldı. Geminin sahibi, kaptan ve diğer mürettebat üyeleri arasında yer alan kayıpların cesetleri belirli sürelerde bulundu ve Adli Tıp Kurumu tarafından kimliklendirildi.