KT Portföy’den tarımsal girişim Hextech Green’e destek

featured

Tarım sektöründe yaşanan güncel sorunlara yönelik geliştirdiği 28 farklı ürünle dünya genelinde hizmet vermeyi hedefleyen Hextech Green girişimi, Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki KT Portföy’ün kurduğu Lonca GYSF’den 2 milyon TL’lik yatırım aldı. Hextech Green, aldığı yatırımla üretimi artırarak kısa sürede 5 ülkeye ihracat yaptı.

Tarımsal üretimin dış iklimden etkilenmeden daha az kaynakla ve daha çok verimle kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerinde de devam edebilmesi için yeni nesil iç mekân tarım teknolojisi geliştiren Hextech Green (HTG), KT Portföy tarafından kurulan Lonca Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan 2 milyon TL’lik tohum yatırımı aldı. Hextech Green, aldığı yatırımla üretimini artırarak kısa sürede 5 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdi.

Hextech Green, tarım sektöründe yaşanan sorunlara çözüm olarak geliştirdiği 28 farklı ürün aracılığıyla tarımsal ekosisteme sağladığı faydalarla öne çıkıyor. Barındırdığı mekanik donanım çözümleri, bulut tabanlı ve gömülü yazılım, mobil uygulama ve sensör teknolojileri ile kendi elektrik enerjisini ve sulama suyunu üreten HTG, yapay zeka ve makine öğrenimiyle doğru ve yeterli üretim girdilerinin (su, ışık, havalandırma, CO², sıcaklık) kullanılması için sürekli optimizasyon ile üretim sürecinde zaman, su ve enerji tasarrufu sağlayarak kimyasal kirlilik içermeyen bitki ve meyve üretimi gerçekleştirebiliyor.

“5 ülkeye ihracat gerçekleştirdik”

HTG kurucu ortağı Bilge Akgün, 2 milyon TL’lik yatırımla ilgili yaptığı açıklamada, “Günümüzde küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık gibi pek çok sebeple gıda güvenliği tehlike altında olup geleneksel tarım uygulamaları bu sürecin iyileştirilmesi noktasında yetersiz kalıyor. Daha az alan kullanarak daha fazla ürün elde etmenin önemi tüm dünyada her geçen dönem artıyor. Çok küçük alanlarda, az kaynakla, çok miktarda temiz gıda üretilmesini sağlayacak bir teknoloji geliştirme hedefiyle 2016 yılında ziraat mühendisi bir anne ve işletme mezunu kızı olarak HTG şirketimizi kurduk. 5 yıllık Ar-Ge çalışmalarımız ve 15 kişilik ekibimizin emekleriyle ortaya çıkan teknoloji seviyesi yüksek HTG konteyner seralarla, teknik bilgisi hiç olmayan insanlar dahi %100 başarı oranıyla ve AB’nin Yeşil Mutabakatı ile uyumlu üretimle endüstriyel tarım yapıyor, çok miktarda temiz gıda üretebiliyor. Şimdiye kadar KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kamu kurumlarından aldığımız hibelerle ve melek yatırımlarla Ar-Ge çalışmalarımızı yürüttük. Lonca GSYF’den aldığımız yatırımla üretimi artırıp 5 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. HTG’nin global bir marka olması hedefinde önce Almanya, ardından Amerika’da şube ve satış-dağıtım merkezleri kurma görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

“Tarım odaklı girişimcilik alanına yatırımlarımızı sürdüreceğiz”

KT Portföy Genel Müdürü Hamit Kütük ise “Tarımsal üretimin yeterli yoğunlukta gerçekleşememesi sebebiyle dünyada 800 milyon insan açlık çekiyor ve her 60 saniyede bir 11 kişi açlıktan ölüyor. 2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusu 2 milyar kişi daha artacak. Gıda güvenliğinin sağlanması için yeterli miktarda sağlıklı ve kaliteli gıdayı erişilebilir fiyatlarla üretebilmek gerekiyor. HTG bu konularda çalışmalarını yoğunlaştırarak geliştirdiği teknolojik ürünlerle insanların yılın 12 ayı, istedikleri her yerde, düşük fiyatlarla temiz gıdayı üretebilmesini sağlıyor. Lonca GSYF’nin ana yatırımcısı Kuveyt Türk, sürdürülebilirlik ve tarım teknolojilerine büyük önem atfediyor. HTG, sağladığı katma değer ve patentli yeni teknolojileri ile ihracat alanında güçlü bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Girişimcimiz Bilge Akgün de ziraat mühendisi olarak ülkemizde geliştirdiği tarımsal teknolojiler sayesinde gıda güvenliği gibi önemli bir alanda katkı sağlamaya devam ediyor. Biz de KT Portföy olarak, stratejik önem atfettiğimiz tarım odaklı girişimcilik alanına yatırımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kuveyt Türk Hakkında

Kuveyt Türk, 1989 yılında kurulmuştur. Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin şekilde tasarruf sahipleri ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir. Altın bankacılığı alanında adım atan ilk katılım finans kuruluşu olan Kuveyt Türk, ayrıca dünyada ve Türkiye’de ilk sürdürülebilir sukuk işlemini gerçekleştirmiştir. Türkiye’de bir finans kuruluşu tarafından hayata geçirilen ilk Ar-Ge merkezini 2010 yılında kuran Kuveyt Türk, bugün Türkiye’de iki Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşu unvanına sahiptir. Son 4 yıldır Türkiye’nin En İyi İşvereni ödülüne layık görülen Kuveyt Türk, 2021’de de ilk sırada Avrupa’nın En İyi İşvereni seçildi. Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 454 şubesiyle ve dijital kanallarıyla müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesi ve Almanya’daki iştiraki KT Bank AG’yle faaliyetlerini sürdürmektedir. Operasyonel çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmiş, insani yardım kampanyalarına destekte bulunmuş, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserler ortaya koymuştur.