Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Kadın İstihdamı Önceliğimiz

featured

Bakan Işıkhan’dan Kadın İstihdamı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kadın istihdamının artırılmasının Bakanlıklarının öncelikleri arasında olduğunu belirterek, kadınların iş gücüne katılması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Çalışma Hayatı ve Aile Dengesi

Bir yandan kadın istihdamını artırmayı, diğer yandan çalışma hayatı ve aile müessesesi arasındaki dengenin korunmasına önem gösterdiklerini ifade eden Işıkhan, “SGK olarak özellikle kadınların istihdam sürecine katılmaları noktasında gerekli destekleri ve çalışmaları planlıyoruz. Yakın zamanda da bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışma hayatında kadınları istihdamda tutan ve koruyan politika ve hizmetlere ağırlık veriyoruz.” dedi.

EDU-CARE II Projesi ve Başvurular

Bakan Işıkhan, SGK’nin AB’nin desteğiyle hayata geçirdiği “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”ne (EDU-CARE II) başvuruların 3 Haziran’da başladığını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu projemiz, çocuklu annelere yönelik tasarlandı. 3 bin 500’ü anne, 3 bin 500’ü bakıcı olmak üzere toplam 7 bin kadının kayıtlı istihdamı 12 ay boyunca desteklenecek. 12 ay boyunca Ankara, İzmir ve İstanbul’da başvuran annelerin çocukları 36 ayını doldurana kadar, çalıştırdıkları bakıcılar için teşvik ödemesinde bulunulacak.”

Projeyle aylık her bir çalışan anne için bugünkü kurla 11 bin 400 lira destek verilecek. Sigortalı annelere toplamda 13 bin euro destek aktarılacak.

Projeyle ilgili gerekli teknik altyapıyı planladıklarını söyleyen Işıkhan, başvuru sayısının 15 bin 166 kişiye ulaştığını belirtti. Kayıtlar temmuz ayına kadar devam edecek, ağustos ayında annelere destek ödemelerinin başlatılacağını da duyurdu.