Warren Buffett, Berkshire Hathaway Hisse Bağışlarıyla Dikkat Çekiyor

featured

Buffett, 5,3 Milyar Dolarlık Bağış Yaptı

ABD’li milyarder yatırımcı Warren Buffett, Berkshire Hathaway hisselerinden Bill & Melinda Gates Vakfı’na ve dört aileye ait hayır kurumuna 5,3 milyar dolar daha bağışladı. Bu bağış, Buffett’ın 2006’dan beri yaptığı bağışların en büyüğü oldu.

Berkshire Hathaway’a Toplam Bağış 57 Milyar Dolara Ulaştı

Buffett’ın bağışları, aile hayır kurumlarına yaptığı bağışlar da dahil olmak üzere yaklaşık 57 milyar dolara ulaştı. Bugün açıklanan son bağış, yaklaşık 13 milyon B sınıfı Berkshire hissesini içeriyor. Geçmişte toplam 43 milyar dolardan fazla değerde Berkshire hissesi bağışlayan Buffett, Gates Vakfı’na 9,93 milyon hisse daha bağışladı.

Buffett’ın Servet Dağıtma Planı

93 yaşındaki Buffett, 1965’ten beri yönettiği Omaha, Nebraska merkezli Berkshire holdinginde elde ettiği servetinin yüzde 99’undan fazlasını, çocuklarıyla birlikte dağıtmayı planlıyor. Berkshire, BNSF demir yolu ve Geico araç sigortası dahil olmak üzere onlarca şirketin ve Apple gibi dev teknoloji şirketlerinin hisselerine sahip yaklaşık 880 milyar dolarlık bir holding.

Forbes’a Göre Dünyanın En Zengin Sekizinci Kişisi

Buffett, son bağışlardan önce 134,3 milyar dolar değerindeki servetiyle, Forbes dergisine göre dünyanın en zengin sekizinci kişisiydi. 2006’dan beri Berkshire hisselerinin yarısından fazlasını elden çıkarmış olmasına rağmen, hala mevcut hisselerin yaklaşık yedide birine sahip.