Türkiye’nin Doğal Gaz Üretimi Artıyor: Karadeniz’deki Keşif Enerji Sektörüne Yansıyor

featured

EPDK Raporuna Göre Türkiye’nin Doğal Gaz Üretimi Yükselişte

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yıllık doğal gaz raporuna göre, Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfi üretime yansımaya başladı. Ülke genelinde toptan satış lisansı sahibi 8 şirket doğal gaz üretme yetkisine sahip bulunuyor. Geçen yıl üretilen doğal gaz miktarı, 2023’te önceki yıla göre yüzde 113 artarak 807,3 milyon metreküpe yükseldi.

Türkiye’nin Önde Gelen Doğal Gaz Üreticileri

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Thrace Basin Natural Gas Corporation Türkiye ve Park Place Energy Limited, en fazla doğal gaz üretimini gerçekleştiren şirketler arasında öne çıkıyor. Ülkenin doğal gaz üretimi 2019’da 473,9 milyon metreküp iken, 2022’de 379,8 milyon metreküp olarak kaydedilmişti. EPDK raporuna göre, bu artışın büyük kısmı Karadeniz Sakarya Gaz Sahası’nda gerçekleştirilen keşiften kaynaklanıyor.

Üretimin Odaklandığı İller

Lisans sahibi şirketlerce satışa sunulan gazın üretiminin yapıldığı illerde, Zonguldak 337,8 milyon metreküple ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla Tekirdağ, Kırklareli, Düzce ve İstanbul izledi. En az doğal gaz üretiminin yapıldığı il ise 4 bin metreküple Hatay.

EPDK’den toptan satış lisansı alan şirketler arasında TPAO, Arar Petrol Ve Gaz Arama Üretim Pazarlama Anonim Şirketi, Park Place Energy Limited, Thrace Basin Natural Gas Corporation Türkiye, Petrogas, Atlı Makina İnşaat Nakliyat Madencilik Turizm Doğal Enerji Kaynakları Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Marsa Turkey B.V. ve Transatlantic Petroleum Ham Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Üretim Anonim Şirketi bulunuyor.

Gelecek Hedefler ve Açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda doğal gaz üretimini artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü ve günlük doğal gaz üretiminin artırılarak yeni keşiflerin gelebileceğini belirtti. Türkiye, Sakarya Gaz Sahası’nda yaptığı keşiflerle üretim miktarını artırmayı hedefliyor.

Sakarya Gaz Sahası’nda devam eden sondaj faaliyetlerinin temmuzda yeni keşif haberleri getirmesi bekleniyor. Türkiye’nin doğal gaz üretimindeki bu yükseliş, enerji sektöründe olumlu bir ivme yaratıyor.