Türkiye, Çin’den İthal Edilen Binek Araçlara Ek Vergi Kararı Aldı

featured

Yeni Vergi Düzenlemesi

Türkiye, Çin’den ithal edilen binek araçlara ek vergi kararı aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40’lık vergi artık tüm yakıt tiplerindeki araçlar için de uygulanacak. Çin menşeli araçlarda en düşük gümrük vergisi ise 7 bin dolar olarak belirlendi. Karar, bugün yayımlandı ve 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Önceki Karar ve Pazar Durumu

3 Mart 2023’te Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Çin’den ithal edilen elektrikli taşıtlar için yüzde 40 ek gümrük vergisi uygulanmaya başlanmıştı. Türkiye otomotiv pazarında Çin menşeli markaların pazar payı yüzde 10’a dayanmıştı.

Çin Menşeli Markaların Türkiye’deki Durumu

Türkiye’de Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD ve NETA gibi 10 Çin menşeli marka bulunmaktadır. SWM ve Jaecoo markalarının da eklenmesiyle Çin menşeli marka sayısının 12’ye yükselmesi bekleniyor. Çin markaları arasında DFSK ve Maxus’un ticari araç satışı da bulunmaktadır.

Satış Verileri

Çin otomotiv firmalarının Türkiye’deki toplam satışları (otomobil ve hafif ticari) yılın ilk 4 ayında 29 bin 539‘a ulaşırken, otomotiv pazarından aldıkları pay da yüzde 7,95 oldu. Sadece otomobil satışları baz alındığında Çin markalarının satış sayısı 29 bin 241’e ve pazar payı yüzde 9,91’e yükselmiştir.