TÜDKİYEB Başkanı: “Kurbanlığı Pazardan Alın, Tatmin Edici Değil”

featured

TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik, Vatandaşlara Kurbanlık Satışı Konusunda Çağrı Yaptı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, vatandaşlara kurbanlık satın alacaklara çağrı yaparak, kurbanların alınacağı adresin kurban pazarları olduğunu söyledi. Çelik, Gölbaşı Belediyesi Kurban Satış ve Kesim Merkezi’nde yetiştiricilerin hayvanları getirdiğini belirtti.

Satış Oranları Düşük

Çelik, yetiştiricilerin bu pazarlarda ortalama satış oranının yüzde 20 civarında olduğunu ve bu durumun tatmin edici olmadığını ifade etti. Vatandaşların alım gücündeki düşüşün pazarlarda durgunluğa neden olduğunu vurgulayan Çelik, marketlerde yapılan satışların da durumu olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Pazarlar Son Gününe Kadar Açık Olacak

Nihat Çelik, pazar yerlerinde satışların bayramın son gününe kadar devam edeceğini belirtirken, kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gerekenleri de hatırlattı. Çelik, kesimlerin bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğine ve hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çelik, Tarım ve Orman Bakanlığının Et ve Süt Kurumu aracılığıyla kalan kurbanlıkların alımını yaptığını ve geri gönderilecek hayvanlar için lojistik destek sağlandığını da sözlerine ekledi.