TİM Başkanı Gültepe: “Hazır Giyim ve Tekstilde Büyük Sıkıntı Var”

featured

Gültepe, Küresel Pazarlardaki Daralmanın ve Yüksek Maliyet Artışlarının Sektörü Zorladığını Belirtti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, neredeyse tüm sektörlerin ihracatta zorlandığı bir dönemden geçildiğini ve özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerde büyük sıkıntı olduğunu söyledi. Gültepe, sıkıntının nedenlerinden birinin küresel pazarlardaki daralma olduğunu, ancak asıl sorunun yüksek maliyet artışlarından kaynaklandığını ifade etti.

Kur ve Maliyetler Arasındaki Dengenin Bozulmasının Etkileri

Maliyet artışları ile kurun paralel gitmemesinin ihracatçı açısından büyük sıkıntı yarattığını vurgulayan Gültepe, “Avrupa’dan daha pahalı bir ülke haline geldik. Özellikle emek yoğun sektörlerimizde rekabet gücümüzü büyük ölçüde kaybettik. Çünkü içeride maliyetler artıyor ama kur aynı şekilde hareket etmiyor” dedi. Gültepe, çözümün maliyetlerle kurun paralel hareket etmesi olduğunu belirtti.

Hazır Giyim Sektöründe İstihdam Kayıpları

Gültepe, hazır giyim sektörü özelinde değerlendirmede bulunarak, sektörde ihracat düşüşüne karşın ithalatın hızla arttığını belirtti. İthalat artışının üretim ve istihdam kaybına neden olduğunu dile getiren Gültepe, sektörde 200 binin üzerinde istihdam kaybı yaşandığını ifade etti.

Süveyş Krizi ve Beklentiler

Gültepe, Süveyş krizinin etkisiyle siparişlerde artış yaşandığını ve Avrupa’da talebin açılmasıyla yılın ikinci yarısının daha iyi geçmesini beklediğini söyledi. Ancak krediye erişimde yaşanan sıkıntılara da dikkat çekerek, sektörün acil destek ihtiyacı olduğunu vurguladı.