Para Piyasalarında Haftanın Özeti

featured

ABD Merkez Bankası’ndan Belirsizlikler

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin belirsizlikler devam ediyor. Bu durum, yatırımcıları temkinli davranmaya yönlendiriyor. Fed’in bu yıl iki kere faiz indireceği fiyatlansa da, Fed yetkililerinin temkinli mesajları ve ABD’nin makroekonomik verilerinden alınan sinyaller bankanın gelecek dönem politikalarına ilişkin soru işaretlerini gündemde tutuyor.

İstihdam Verileri Piyasaları Etkiliyor

ABD’de bu hafta açıklanacak istihdam raporundaki verilerin, iş gücü piyasasının durumunu göstermesi bekleniyor. Fed, işsizliğin artmasını ve sıkı iş gücü piyasasının enflasyonu destekleyici konumunun zayıflamasını istiyor. Bu veriler, piyasaların yönü üzerinde etkili olabilir.

Avrupa ve Asya Piyasalarında Durum

Avrupa’da, Fransa’da hafta sonu gerçekleşen seçimin ardından oluşan belirsizlikler endeks vadeli kontratların pozitif seyir izlemesine neden oldu. Çin’de açıklanan ekonomik verilerin olumlu seyri, Asya piyasalarında da pozitif etki yarattı.

Yurt İçinde BIST 100 Endeksi

Yurt içinde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dalgalı bir seyir izledi. Teknik açıdan 10.600 ve 10.500 seviyelerinin destek, 10.700 ve 10.800 puanın direnç konumunda olduğu belirtiliyor.