Hazine ve Maliye Bakanı: “Vergi İhbarı Artık Daha Kolay ve Hızlı!”

featured

Bakan Şimşek, Yeni Vergi İhbar Kanallarını Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın devreye aldığı yeni vergi ihbar kanallarını sosyal medya üzerinden duyurdu. Bakan Şimşek, vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadelelerinin sürdüğünü vurgulayarak, vatandaşların artık daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabileceklerini açıkladı.

İhbar İkramiyesi Sistemi

Bakan Şimşek’in paylaşımına göre, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeni kanalları aracılığıyla yapılacak vergi ihbarları sonucunda tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecek. Bu adımla vergi kaçakçılığına karşı mücadelede vatandaşlar teşvik edilmiş olacak.

Yeni İhbar Kanalları

Whatsapp, BİP, X ve Instagram gibi platformlardan artık vergi ihbarında bulunmak mümkün olacak. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, GİB’in internet sayfası, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil ve Vergi İletişim Merkezi (VİMER) hizmetleri de güncellendi.

BİP Vergi İhbarı Servisi, X ve Instagram ihbar hesapları (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (05521890189) gibi yeni kanallar üzerinden vatandaşlar vergi kaçakçılığı ve kayıp konularında ihbarda bulunabilecekler.

İhbar Konuları

Vatandaşlar, düşük KDV oranı uygulaması, IBAN/PTT çeki yolu ile ödeme talep edilmesi, fiş/fatura verilmemesi gibi konular başta olmak üzere birçok vergi ihbarında bulunabilecekler. Ayrıca denetim işlemleri hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar da VİMER ihbar hattını (189) arayarak ya da GİB’in resmi internet sitesi üzerinden ihbarda bulunabilecekler.