Güneş Enerjisi Kapasitesi Rekor Seviyede Arttı

featured

Güneş Enerjisi Küresel Piyasa Görünümü 2024 Raporu Detayları

SolarPower Europe tarafından hazırlanan Güneş Enerjisi Küresel Piyasa Görünümü 2024 raporuna göre, geçen yıl dünya genelinde toplam 576 gigavatlık yenilenebilir enerji kapasitesi artışı yaşandı.

Güneş Enerjisinin Önemi

İlave edilen yenilenebilir enerji kapasitesi içinde güneş enerjisinin payı %79 olarak belirlendi. Bu artış 117 gigavat ile gerçekleşirken, rüzgar enerjisi %20 payla 20 gigavat ve hidroelektrik enerjisi %1,2 payla 7 gigavatlık artışla sıralandı. Diğer enerji kaynaklarının oranı ise %0,1 payla 1 gigavat olarak kaydedildi.

Sıra Dışı Artış ve Rekor

Geçen yıl bir önceki yıla göre gerçekleştirilen 447 gigavatlık artış oranı %87 olarak kaydedildi ve bu artış raporda “sıra dışı” olarak değerlendirildi. 2022’de ise yıllık artış oranı %46 olarak belirlenmişti. Böylece, geçen yıl gerçekleşen 576 gigavatlık temiz enerji kapasite artışında güneş enerjisi, 447 gigavatlık kurulumla tüm zamanların rekorunu kırmış oldu.

Temiz Enerji Yatırımları

Geçen dönemde gerçekleştirilen 3 trilyon dolarlık enerji yatırımlarının %63’üne denk gelen 1,9 trilyon dolarlık bölümü, temiz enerjide hayata geçirildi. Küresel yenilenebilir enerji ekipman üretimine 200 milyar dolar yatırım yapılırken, bunun yaklaşık 80 milyar doları ise güneş enerjisi için harcandı.