Dünya Genelinde Siyasi Gündem ve Ekonomik Veriler

featured

Fed’in Politika Belirlemesinde Makroekonomik Verilerin Rolü

Dünya genelinde seçimler nedeniyle siyasi gündemin yoğunlaştığı bir döneme girilirken, makroekonomik verilerin para piyasalarındaki fiyatlamaları olumlu yönde etkilemesi varlık fiyatlarına da yansıdı. Analistler, gelecek hafta Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ve ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin Fed’in gelecek dönem politikalarına ilişkin ipucu verebileceğini söyledi.

ABD Ekonomisindeki Son Durum

ABD’de açıklanan makroekonomik verilere göre, tarım dışı istihdam haziranda 206 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşirken işsizlik oranı yüzde 4’ten yüzde 4,1’e yükseldi. Ayrıca, özel sektör istihdamı ve yıllık ücret artışındaki yavaşlama dikkat çekti.

Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri

Açıklanan veriler, Fed’in faiz indirimi konusunda elini rahatlatabileceğine dair beklentileri güçlendirdi. Ancak, banka yetkilileri enflasyon konusunda daha fazla kanıt beklediklerini ve faiz oranlarının ne kadar süre yüksek tutulacağı konusunda bölünmüş durumda.

Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Ekonomisi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, “dezenflasyonda oldukça ilerleme kaydedildiğini” belirterek, enflasyonu düşürme sürecinin “engebeli” olabileceğini ifade etti. Avro Bölgesi’nde enflasyon endişesi azalırken, Almanya’da açıklanan veriler de enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşladığını gösterdi.

Asya ve Türkiye Ekonomisi

Asya’da Çin hariç pozitif bir seyir öne çıkarken, Japonya’nın dolar karşısında son 38 yılın en düşük seviyesinde bulunması dikkat çekti. Türkiye’de ise enflasyon beklentilerinde düşüş yaşanırken, yurt içindeki ekonomik veriler olumlu bir seyir izledi.