Brent Petrol Fiyatları Jeopolitik Endişelerle Artıyor

featured

Brent Petrolün Varil Fiyatı 85,16 Dolara Yükseldi

Dün 85,84 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,07 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.31 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,11 artarak 85,16 dolar oldu.

Jeopolitik Gelişmeler Fiyatları Destekliyor

Orta Doğu kaynaklı jeopolitik gelişmeler, petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Küresel petrol rezervlerinin çoğunun bulunduğu bölgede süren çatışmalar, arz konusunda endişeler yaratıyor ve fiyatları yukarı yönlü destekliyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, İsrail-Lübnan sınırında tırmanan gerilimler dikkat çekiyor. İsrail ordusu, Hizbullah ile yaşanan gerilim devam ederken Lübnan’a olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı da bu gelişmelerden duyduğu endişeyi dile getirerek, daha geniş bir bölgesel savaşın yaşanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Talebe İlişkin Endişeler Fiyatları Kısıtlıyor

Dünyanın en büyük petrol tüketen ülkeleri olan ABD ve Çin’deki talebe ilişkin endişeler ise fiyatların yukarı yönlü hareketini sınırlıyor. Brent petrolde teknik olarak 85,64 ile 86,58 dolar aralığının direnç, 84,7 ile 83,76 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.