Arı Ürünleri Sektöründe Türkiye’nin Önemi

featured

Türkiye, Arı Ürünleri Üretiminde Dünya Sıralamasında Üst Sıralarda

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin’e göre, Türkiye dünyada 3. sırada 9,2 milyon arılı kovan sayısıyla ve Çin’den sonra 2. sırada 115 bin ton bal üretimiyle bulunmaktadır.

Flora Çeşitliliği ve Arı Ürünleri Standartizasyonu

Şahin, Türkiye’nin bal üretimini destekleyen flora çeşitliliğiyle Avrupa’da 1. sırada olduğunu belirtirken, arı ürünlerine standart getirilmesinin önemli olduğunu vurgulamıştır. Türkiye’de 4 bin 319’u endemik olmak üzere 13 bin 414 bitki türü bulunduğunu dile getirmiştir.

Arı Ürünleri İhracatında Artış

Geçen yıl Türkiye’nin 9 bin 389 ton bal ihraç ettiğini ve bu ihracattan 32 milyon dolar gelir elde edildiğini aktaran Şahin, Almanya, ABD, İspanya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya’nın başı çektiği yaklaşık 20 ülkeye ihracat yapıldığını belirtmiştir.

Sahtecilikle Mücadele ve Maliyet Artışı

Balın kalitesi üzerinden yapılan spekülasyonlara dikkat çeken Şahin, sahteciliğin önlenmesi için kayıt sistemine geçilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca, arıcılık faaliyetlerinin maliyetlerinin yükseldiğini ve bir kilogram balın maliyetinin 216 lira olduğunu belirtmiştir.

Arı Ürünleri İhracatı ve Gelecek Planları

Şahin, Türkiye’nin propolis, bal mumu, arı sütü, polen gibi ürünlerde de üretimini artırdığını ve özellikle Çin ve Brezilya’nın Türkiye’den propolis talebinin bulunduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, arı ürünlerindeki ince işçiliği artırmak için kadın çiftçilere ve girişimcilere destek verilmesi gerektiğini vurgulamıştır.