ABD’li Şirketler Çin Casusluğu Tehdidine Karşı Güvenlik Önlemlerini Artırıyor

featured

Silikon Vadisi Şirketleri Güvenlik İncelemelerini Güçlendiriyor

ABD’li yetkililer, Çin casusluğu tehdidinden büyük endişe duyarken, Silikon Vadisi şirketleri de personel ve potansiyel işe alımlara yönelik güvenlik incelemelerini artırıyor.

Casus Yapılar ABD’li Teknoloji Geliştiricilerini Hedef Alıyor

Ülkelerin fikri mülkiyete ve şirket verilerine erişmek için çalışanları kullandığı düşünülen casus yapıların ABD’li teknoloji geliştiricilerini hedef aldığı yönündeki tehditler artıyor.

Google ve OpenAI Güvenlik Taramalarını Güçlendiriyor

Google gibi teknoloji devleri ve OpenAI gibi yüksek profilli start-up’lar, casusluk tehditleri nedeniyle personeller için güvenlik taramalarını güçlendiriyor.

Çin’in ABD Teknoloji Şirketlerini Gözetlemesi Endişe Verici

ABD savunma sanayisinde faaliyet gösteren şirketlerin CEO’su Alex Karp, Çin’in ABD teknoloji şirketlerini gözetlemesinin büyük bir sorun olduğunu belirtirken, eski ulusal güvenlik danışmanı HR McMaster Çin istihbarat kurumlarından gelen tehdidin ciddi olduğunu vurguluyor.

Amerika ve Çin Arasındaki Teknolojik Rekabet Hızla Artıyor

Son dönemde yapay zeka ve gelişmiş çipler gibi teknolojik alanlarda stratejik bir rekabete giren ABD ve Çin, Silikon Vadisi’nde “benzeri görülmemiş bir tehditle yüzleşmeye” çağrıda bulunuyor.

ABD Teknoloji Şirketlerinde Yabancı Düşmanlığı Endişesi

Asya kökenli vasıflı işçilerin yaygınlığı göz önüne alındığında, ABD teknoloji şirketlerinde yabancı düşmanlığının artmasından da endişe ediliyor.