ABD ve Dünya Piyasalarında Son Durum

featured

ABD Piyasaları ve Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri

ABD’de geçen hafta açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye dair karışık sinyaller vermesi, yatırımcıları temkinli davranmaya yöneltiyor. Powell’ın açıklamaları ve perşembe günü açıklanacak enflasyon verileri, Fed’in gelecek adımlarına dair ipuçları sunabilir. Para piyasalarında, eylülde ilk faiz indirimi ihtimali %81, kasımda faiz indirimi ihtimali ise %78 olarak fiyatlanıyor.

Avrupa Piyasaları ve Fransa Seçim Sonuçları

Fransa’da sol ittifakın galibiyeti ve Macron’un ittifakının ikinci sıraya yerleşmesi, Avrupa borsalarında temkinli bir seyir oluşturuyor. Avro/dolar paritesi 1,0830 seviyesinden işlem görüyor. Endeks vadeli kontratlar karışık bir seyir izliyor.

Asya Piyasaları ve Japonya Merkez Bankası’nın Alım Programı

Japonya Merkez Bankası’nın tahvil alım programı, Asya piyasalarında önemli bir gündem maddesi olmaya devam ediyor. Güney Kore’de Samsung ve Hyundai Motor’un gelişmeleri yakından takip ediliyor. Nikkei 225 endeksi %2,3 yükselirken, Kospi endeksi %0,2 artış kaydetti.

Yurt İçi Piyasalar ve BIST 100 Endeksi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre %0,11 artışla 10.864,08 puandan günü tamamladı. Dolar/TL ise bankalararası piyasada 32,7030 seviyesinden işlem görüyor. BYD firması ile Türkiye arasında yapılan 1 milyar dolarlık anlaşma, yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı.

Bu haberde, ABD, Avrupa, Asya ve yurt içi piyasalarda yaşanan gelişmeler ve yatırımcıların yakından takip ettiği konular ele alındı. Fed’in faiz indirimi beklentileri, Fransa seçim sonuçları, Japonya Merkez Bankası’nın alım programı ve Türkiye’deki yatırımların piyasalara etkisi ön planda. Yatırımcılar, Powell’ın açıklamaları ve diğer önemli verileri yakından izleyerek stratejilerini güncellemeye devam edecekler.