LGS Tercih Robotu Öğrenci ve Velilere Rehberlik Ediyor

featured

LGS Tercih Robotu E-Okul Üzerinden Kılavuzluk Ediyor

Eğitim Bakanlığı tarafından derlenen lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri gibi bilgilerle donatılan LGS tercih robotu, tercih yapacak öğrenci ve velilere rehberlik sağlıyor.

LGS Tercih İşlemleri ve Erişim Detayları

LGS Tercihleri: 28 Haziran 2024 Cuma günü başladı ve 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’a kadar devam edecek.

Tercih Sonuçları: LGS yerleştirme sonuçları 22 Temmuz’da açıklanacak.

Tercih Nasıl Yapılır: Tercih işlemi, öğrenci ve veliler tarafından e-okul.meb.gov.tr adresinden veya ortaokul müdürlüklerinden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler ilgili müdürlüklerce onaylatılacak.

LGS Tercih Detayları ve Robot Kullanımı

LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler, Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere farklı gruplarda tercih yapabilecekler.

Bakanlık, tercihlerde kolaylık sağlamak amacıyla tercih robotunu kullanıma açtı. Öğrenciler bu robot aracılığıyla istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında okul listelerine ve detaylı bilgilere ulaşabilecekler.

LGS Adrese Göre Tercih Robotu: İkamet edilen adres ve öğrenci bilgileri girilerek konuma yakın okullar listelenebilecek.

Yüzdelik Dilime Göre Tercih Robotu: İl, ilçe ve yüzdelik dilim aralıklarına göre okul aramaları yapabilecek.

Bakanlık LGS Kontenjanlarını ve Yüzdelik Dilimleri Açıkladı

Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ve geçen yılki yüzdelik dilimleri e-okul sistemi üzerinden yayınladı. Öğrenciler, bu bilgileri karşılaştırarak tercihlerini yapabilecekler.

Bakanlık ayrıca yerleştirmelerde rehberlik etmek amacıyla ortaöğretim kurumları kontenjan tablolarını ve yüzdelik dilimleri e-okul üzerinden erişime açtı.