Karneler Değişiyor: Yeni Değerlendirme Sistemi ve Uygulamaları

featured

Karnelerin Dağıtılacağı Tarih ve Saatler

14 Haziran 2024 Cuma günü 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci dönem karneleri verilecek. Genellikle 09:00 ile 10:30 saatleri arasında karneler dağıtılacak olsa da, öğlenci öğrenciler 11:00 ile 12:00 saatleri arasında karnelerini alabilecek. Her okulun dağıtım saati farklılık gösterebilir.

Yeni Tasarımlı Karneler

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul öğrencilerine sosyal etkinliklerin de değerlendirileceği yeni tasarımlı karneler dağıtacak. Artık karnelerde akademik başarı yanı sıra sosyal etkinlikler de yer alacak.

Beş Başlıkta Değerlendirme

Öğrencilerin sosyal etkinlikleri 5 ana başlıkta değerlendirilecek: “bilimsel”, “kültürel”, “sanatsal”, “sportif” etkinlikler ve “toplum hizmeti”. Bu etkinlikler 4 ana düzeyde incelenecek.

İlgi Alanları Erkenden Belirlenebilecek

Bakanlık, e-Okul sistemi üzerinden öğrencilerin sosyal etkinliklerine ilişkin kayıtları tutarak, öğrencilerin ilgi alanlarını rehberlik hizmetlerinde kullanmayı amaçlıyor. Bu sayede öğrencilerin sosyal etkinliklere katılım durumları daha açık ve şeffaf bir şekilde takip edilebilecek.

Üç Kategoride Sosyal Etkinlikler

Öğrencilerin gerçekleştirdiği sosyal etkinlikler 3 ayrı kategoriye ayrılacak: “okul etkinlikleri”, “merkezi etkinlikler” ve “okul dışı bireysel etkinlikler”. Bu kategorilere göre etkinlikler e-Okul modülüne kaydedilecek.