Bakan Tekin, Eğitim Gündemini Değerlendirdi

featured

Devamsızlık Oranları Düşüyor

Bakan Yusuf Tekin, Kanal 7’de yayınlanan Başkent Kulisi programında eğitim gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yeni eğitim öğretim döneminde sınıf tekrarı ve devamsızlıkla ilgili yapılan düzenlemelerde devamsızlık oranlarında %30’a yakın azalma olduğunu vurguladı.

Türkçe Derslerinde Yenilikler

Yusuf Tekin, Türkçe derslerinde öğrencilerin kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlamak için önlemler alındığını belirtti. Öğrencilerin bu karara başlangıçta tepki gösterdiğini ancak yıl sonunda yapılan ziyaretlerde olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getirdi.

Yeni Müfredat ve Kitaplar

Bakan Tekin, yeni müfredatla ilgili olarak 26 dersin kitap yazım sürecinin devam ettiğini ve eylül ayı itibarıyla bütün kitapların hazır olacağını açıkladı. Öğretmenlerin yeni müfredatla ilgili bilgilendirme sürecinin başlayacağını ve 720 bin öğretmenin yeni dönemde bu müfredatı uygulayacağını belirtti.

Milli Eğitim Akademisi ve Öğretmen Yetiştirme

Bakan Tekin, Milli Eğitim Akademisi’nin öğretmenleri hem yetiştirecek hem de hizmet içi eğitimlerini planlayacak bir merkez olacağını söyledi. Eğitim fakülteleriyle daha yakın çalışma içinde olacaklarını ve akademinin diğer kamu kurumlarına da eğitim verebileceğini dile getirdi.