19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve Kutlamaları

featured

19 Mayıs’ın Resmi Tatil Olması

19 Mayıs, coşkuyla kutlanan bir bayramdır ve bu yıl Pazar gününe denk gelmektedir. Dolayısıyla, resmi bir tatil günüdür.

20 Mayıs 2024 Pazartesi Okullar Tatil mi?

20 Mayıs 2024 Pazartesi günü resmi tatil takviminde yer almamaktadır. Dolayısıyla, okullar o gün eğitim-öğretime devam edecek.

Gençlik ve Spor Bayramı Tarihi

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk kez 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Daha sonra Beşiktaş’ın girişimiyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu gün, spor etkinlikleriyle anlam kazanmıştır.

Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni’nin önerisiyle, bu günün adı “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilmiş ve her yıl kutlanması kararlaştırılmıştır.

20 Haziran 1938’de çıkarılan kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu özel gün, 12 Eylül Darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları

19 Mayıs her yıl Türkiye genelinde spor etkinlikleri ve törenlerle kutlanmaktadır.

Kutlamalar kapsamında dev bir bayrak, genç atletler tarafından Samsun’da alınarak Cumhurbaşkanı’na sunulmak üzere yol alır. Bu kutlamalar sadece Ankara’da değil, ülke genelinde stadyumlarda da gerçekleşir.

Ancak 2012 yılında, hava koşulları nedeniyle kutlamaların başkent dışında stadyumlarda yapılması engellenmiştir. Bu karar, Cumhuriyetçi kesimden büyük tepki almış ve bir dava sonucunda değiştirilmiştir.