Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, G7 Zirvesi’nde “Marshall Planı” Çağrısı Yaptı

featured

Zelenskiy’nin Konuşması

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İtalya’nın ev sahipliğinde düzenlenen G7 Zirvesi’nde liderlere hitaben yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın kalkınması için “Marshall Planı”na benzer bir planın hazırlanmasını talep etti. Zelenskiy, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Ukrayna’nın ihtiyaçları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

G7 Zirvesi ve Ukrayna’nın İhtiyaçları

Zelenskiy, dünyanın farklı bölgelerini bir araya getiren küresel bir toplantı olan G7 Zirvesi’nde, “Yalnızca dünya çoğunluğunun ortak eylemleri sorunların üstesinden gelebilir” vurgusunu yaptı. Ukrayna hava sahasının güvenliği konusunda önemli adımlar atılması gerektiğini belirterek, ek Patriot hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

F-16 ve Marshall Planı Talepleri

Ukrayna ordusunun F-16 savaş uçaklarını kullanma sürecinin hızlandırılması için müttefiklerden destek talep eden Zelenskiy, aynı zamanda Ukrayna’nın kalkınması için “Marshall Planı”na benzer bir planın hazırlanmasını istedi. Zelenskiy, bu planın G7+ deklarasyonuyla doğrulanmasını ve barış için bir adım olacağını belirtti.

Destek ve Barış Çağrısı

Zelenskiy, liderlerden Ukrayna’nın kalkınması için destek isteyerek, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna’nın kullanımına izin verilmesi konusunda da taleplerde bulundu. Ayrıca, Ukraynalı yetkililerle plan üzerinde çalışıp Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nde sunacaklarını ifade etti.