Milletvekili Portes, Camilere Yönelik Irkçı Saldırıları Kınadı

featured

Portes, İçişleri Bakanı’nı Sessizliğini Bozmaya Çağırdı

Milletvekili Portes, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, son 4 günde camilerin ve cami görevlilerine ait evlerin ırkçı saldırıların hedefi olduğunu hatırlattı. Son haftalarda Müslüman vatandaşlara yönelik “ırkçı” saldırıların arttığına dikkati çeken Portes, artan İslam karşıtlığına karşı İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in “sessizliğini” bozmasını istedi. Portes, hükümeti, İslam karşıtlığı ile mücadelede büyük bir eylem planı yapmaya çağırdı.

Camilere Yönelik Saldırılar Artıyor

Fransa’nın Oise vilayetine bağlı Beauvais kentinde Noel gecesi Hamza Camisi’nin duvarına ırkçı yazılar yazılmıştı. Milletvekili Portes, bu olayı kınayarak, barış ve kardeşliği temsil etmesi gereken Noel gecesinde böyle bir eylemin yaşanmasının şok edici olduğunu vurguladı.

Essonne vilayetine bağlı Vigneux-sur-Seine kentindeki bir caminin kapısına 24 Aralık sabahı ölü yabani domuz asılmıştı. Camiyi yöneten Vigneux-sur-Seine Müslümanları Kültür Derneği, olayla ilgili şikayette bulunmuştu.

İslam Karşıtlığına Karşı Eylem Planı Çağrısı

Portes, İslam karşıtlığına karşı hükümetin büyük bir eylem planı yapmasını talep etti. Bu planın Müslüman vatandaşların güvenliğini sağlamaya ve İslam karşıtlığı ile mücadeleye odaklanması gerektiğini belirtti. Portes, İçişleri Bakanı’nın sessizliğini bozarak, bu önemli konuya duyarlılık göstermesini beklediğini ifade etti.