Hamas, Netanyahu’nun Mescid-i Aksa’ya Giriş Kısıtlamasına Tepki Gösterdi

featured

Hamas’tan Netanyahu’ya Tepki

Hamas tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Filistinlilerin ramazanda Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması yönünde görüş bildirmesine sert tepki gösterildi. Netanyahu’nun aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in, Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişlerinin yasaklanması çağrısını onaylaması eleştirildi.

Mescid-i Aksa’ya İbadet Özgürlüğü İhlal Ediliyor

Açıklamada, namaz kılmak için Mescid-i Aksa’ya gelenlerin girişinin kısıtlanmasının “kutsal Mescid-i Aksa’da ibadet özgürlüğünün ihlali” anlamına geldiği belirtildi. Hamas, İsrail’in Filistinlilere karşı yürüttüğü siyonist suç ve din savaşının derinleştiğini ifade etti ve bu durumu reddetme ve direnme çağrısında bulundu.

İsrail’in Kararı Kınandı

Filistinlilere, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını artırmak istediği yönünde uyarıda bulunulan açıklamada, İsrail’in radikal politikaları kınandı ve Filistinlilerin harekete geçmeye çağrıldı.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, İsrail polisi 2023 yılından bu yana Mescid-i Aksa’ya girişleri kısıtlıyor. İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz da konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaparak kısıtlamaların detaylarının henüz netleşmediğini belirtti.