Güney Afrika’da 2024 Genel Seçimleri Başladı

featured

Seçim Merkezlerinde 28 Milyon Seçmen Sandığa Gidiyor

Güney Afrika’da yerel saatle 07.00’de başlayan oy verme işlemi için 28 milyona yakın kayıtlı seçmen, ülke genelinde 23 bin 292 seçim merkezinde sandığa gidiyor.

7. Genel Seçim Olma Özelliği Taşıyor

Parlamentonun alt kanadı Ulusal Meclis’teki 400 milletvekilinin ve ülkenin 9 eyaletindeki yasama meclisi üyelerinin seçileceği 2024 genel seçimi, ülkenin 30 yıllık demokrasi tarihindeki 7. genel seçim olma özelliği taşıyor.

Resmi Sonuçlar 2 Haziran’da Açıklanacak

Oy verme işlemleri yerel saatle 21.00’de sona erecek. Resmi olmayan sonuçların gece yarısına doğru gelmeye başlaması, resmi sonuçların ise 2 Haziran’da açıklanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanını Ulusal Meclis Seçiyor

Güney Afrika’da cumhurbaşkanı, 400 sandalyeli Ulusal Meclis milletvekilleri tarafından gerçekleştirilen oylamada, salt çoğunluk esasına göre seçiliyor. Anketler, ANC’nin bu seçimde ilk kez meclisteki çoğunluğu kaybedebileceğine işaret ediyor.

Bağımsız Adaylar İlk Kez Yarışıyor

Yeni seçim yasası kapsamında, ilk kez bağımsız adaylar da seçime katılabiliyor. Seçmenler, 3. pusulada ise 9 eyaletin yasama meclisi üyelerini oyluyor.

Son Genel Seçimler 2019’da Yapılmıştı

Güney Afrika’da son genel seçimler 8 Mayıs 2019 tarihinde yapılmıştı. ANC mecliste 230 sandalye elde ederek çoğunluğu sağlarken, ana muhalefet partisi Demokratik İttifak ve 3. büyük parti EFF de sandalye kazanmıştı.